Port Augusta Secondary SchoolPort Augusta Secondary School

 

SACE Stage 1 Subjects

Please select the subjects below for more information.

Subject Name Semester SACE Credits Line Subject Coordinator
Aboriginal Languages Semester 2 10 A Ms Angela Hancock
Aboriginal Studies Semester 1 10 A Ms Angela Hancock
Ancient Studies Semester 2 10 F Ms Nat Noack
Biology A Semester 1 10 A Ms Kelly Spalding
Biology B Semester 2 10 A Ms Kelly Spalding
Chemistry A Semester 1 10 B Ms Kelly Spalding
Chemistry B Semester 2 10 B Ms Kelly Spalding
Child Studies A Semester 1 10 D Mr Simon Finch
Child Studies B Semester 2 10 D Mr Simon Finch
Community Studies A Semester 1 10 A Ms Sandy Glamuzina
Community Studies B Semester 2 10 C Ms Sandy Glamuzina
Digital Technology Semester 2 10 F Mr Simon Harding
Drama A Semester 1 10 F Mr Alex Spalding
Drama B Semester 2 10 F Mr Alex Spalding
English A Semester 1 10 E Ms Cass Evans
English B Semester 2 10 E Ms Cass Evans
English - Essential A Semester 1 10 E Ms Cass Evans
English - Essential B Semester 2 10 E Ms Cass Evans
Food and Hospitality A Semester 1 10 F Mr Simon Finch
Food and Hospitality B Semester 2 10 F Mr Simon Finch
Geography Semester 1 10 B Ms Nat Noack
Health A Semester 1 10 A Ms Erin McIntee
Health B Semester 2 10 A Ms Erin McIntee
History Semester 1 10 A Ms Nat Noack
Information Processing and Publishing Semester 1 10 F Mr Simon Harding
Legal Studies Semester 2 10 B Ms Nat Noack
Marine Science A Semester 1 10 G Ms Kelly Spalding
Marine Science B Semester 2 10 G Ms Kelly Spalding
Maths - Essential A Semester 1 10 C Mr Shane Loader
Maths - Essential B Semester 2 10 C Mr Shane Loader
Maths - General A Semester 1 10 C Mr Shane Loader
Maths - General B Semester 2 10 C Mr Shane Loader
Maths - Methods A Semester 1 10 C Mr Shane Loader
Maths - Methods B Semester 2 10 C Mr Shane Loader
Music A Semester 1 10 A Ms Kelly Spalding
Music B Semester 2 10 A Mr Alex Spalding
Nutrition A Semester 1 10 D Ms Kelly Spalding
Nutrition B Semester 2 10 D Ms Kelly Spalding
Outdoor Education A Semester 1 10 D Ms Erin McIntee
Outdoor Education B Semester 2 10 D Ms Erin McIntee
Personal Learning Plan Semester 2 10 G Ms Sandy Glamuzina
Physical Education A Semester 1 10 B Ms Erin McIntee
Physical Education B Semester 2 10 B Mr Alex Spalding
Physics A Semester 1 10 D Ms Kelly Spalding
Physics B Semester 2 10 D Ms Kelly Spalding
Psychology A Semester 1 10 F Ms Kelly Spalding
Psychology B Semester 2 10 F Ms Kelly Spalding
Reseach Project Semester 2 10 G Ms Sandy Glamuzina
Research Practices Semester 2 10 G Ms Sandy Glamuzina
SAASTA Power Cup Semester 1 10 F Mr Sam Carter
SAASTA Shield Semester 2 10 F Mr Sam Carter
Sports Studies A Semester 1 10 B Ms Erin McIntee
Sports Studies B Semester 2 10 B Ms Erin McIntee
System and Control Products - Computer Technology Semester 1 10 B Mr Simon Harding
System and Control Products - Electrotechnology Semester 2 10 B Mr Simon Harding
Tourism Semester 2 10 A Ms Nat Noack
Visual Arts - Art A Semester 1 10 B Mr Alex Spalding
Visual Arts - Art B Semester 2 10 B Mr Alex Spalding
Visual Arts - Design A Semester 1 10 B Mr Alex Spalding
Visual Arts - Design B Semester 2 10 B Mr Alex Spalding